Logowanie
Nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem? | Zarejestruj się | Zapomniałeś hasła?
Newsletter Zapraszamy do subskrypcji newslettera Mediateki MNK.
Newslettery wysyłane są na podany e-mail.
Zamknij

O nas

O projekcie

Celem projektu „Infrastruktura dla Mediateki Muzeum Narodowego w Krakowie” było:
1.    stworzenie zaplecza technicznego dla digitalizacji materiałów audiowizualnych,
2.    stworzenie zaplecza technicznego pozwalającego na profesjonalne tworzenie dokumentacji audiowizualnej
3.    uzyskanie możliwości prezentowania zdigitalizowanej dokumentacji szerokiemu gronu odbiorców poprzez stronę internetową,

Założone cele zostały osiągnięte poprzez powstanie pracowni digitalizacyjnej dla materiałów wideo, fonicznych i fotograficznych, funkcjonującej w oparciu o zakupiony w tym celu profesjonalny sprzęt (kamerę skanującą, zestaw do montażu nieliniowego z oprogramowaniem oraz sprzęt komputerowy). Dzięki niemu cyfryzacja materiałów audiowizualnych jest prowadzona zgodnie z aktualnymi standardami dla cyfrowej archiwizacji obrazu i dźwięku.

W ramach zadania zakupiono również sprzęt do tworzenia bieżącej dokumentacji – kamerę cyfrową z profesjonalnym oprzyrządowaniem. Ponadto efekty pracy prezentowane są poprzez stronę internetową pozwalającą na udostępnienie audiowizualnych materiałów archiwalnych szerokiemu gronu zainteresowanych osób.

W ramach zadania zostały wykonane:
1.    zakup sprzętu do digitalizacji dokumentacji fotograficznej – kamera skanująca z osprzętem, pozwalająca na cyfryzację materiałów fotograficznych. Zeskanowane zdjęcia są archiwizowane w bezstratnych formatach tiff. oraz są udostępniane poprzez stronę internetoweą osobom zainteresowanym historią Muzeum Narodowego w Krakowie i jego zbiorami.
2.    zakup sprzętu do nagrywania bieżących wydarzeń – kamera cyfrowa z osprzętem, dzięki której wykonywana jest bieżąca dokumentacja filmowa w jakości HD.
3.    zakup zestawu montażu nieliniowego z oprogramowaniem, pozwalającego na obróbkę materiałów audiowizualnych – filmowych,
4.    zakup komputera stacjonarnego i laptopa – na których prowadzone jest opracowanie materiałów fotograficznych i uzupełnianie rekordów w bazie danych,
5.    zakup macierzy dyskowej – pozwalającej na przechowywanie dokumentacji poddanej procesowi digitalizacji.

    Powyższe zakupy sprzętowe pozwalają na prowadzenie w sposób profesjonalny bieżącej dokumentacji filmowej wydarzeń związanych z działalnością Muzeum Narodowego w Krakowie oraz na digitalizację, opracowywanie i udostępnianie zgromadzonej już w Archiwum MNK dokumentacji audiowizualnej.

    Przedmiotem zadania nie była akcja digitalizacji zbiorów, niemniej fragment stanowiącego zasób Archiwum MNK zespołu fotografii zeskanowano zakupioną w ramach projektu kamerą cyfrową i zdigitalizowano aparatem cyfrowym. Przeniesiono również na nośnik cyfrowy dokumentację audiowizualną i audialną wykorzystując do tego zakupiony sprzęt.

    Dzięki digitalizacji fotografii uzyskano kopię cyfrową, która stanowi zabezpieczenie oraz jest wersją udostępnianą korzystającym.


O Archiwum

Historia Archiwum - zobacz

Pracownicy - zobacz

Kronika - zobacz

Spis zespołów - zobacz

Kontakt

Mediateka

czynna od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30

tel. 12 62 57 309

e-mail:

archiwum@muzeum.krakow.pl

mediateka@muzeum.krakow.pl

Nasz adres

ul. Piłsudskiego 14

30-109 Kraków

tel. 12 62 57 312

Pełna lista kontaktów - zobacz

Polecane adresy

NAC

NInA


© 2024 Muzeum Narodowe w Krakowie | Regulamin Forum dyskusyjnego Mediateki MNK | Regulamin newsletter'a Mediateki MNK | Created by smartstudio